Takım Elbise Modelinde Kravat Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her erkek, takım elbise modeli ile ne kadar şık ve gösterişli olduğunun farkına fazlasıyla varır. Öyledir ki, beylerin daha karizmatik görünmesini sağlayacak binlerce çeşit erkek takım elbise modeli, neredeyse tüm dünyada büyük bir ilgiyle giyilmektedir. Takım elbiseler, toplama olarak kombin halinde ve direkt takım olarak alınan modern kıyafetlerdir. Ancak her iki seçimde de, takım elbisenin tüm detaylarına dikkat etmek ve hazırlanacak olan kombini de bu doğrulta tamamlamak gerekmektedir. Çünkü, takım elbise kombininde en ufak bir detayın gözden kaçması veya uyumsuz olması bile, o günkü tasarımınızın zedelenmesine neden olabilir. Beyler arasında, en çok hata yapılan takım elbise aksesuarlarından birisi de kravat modellerdir. Örneğin kravat renginin yanlış seçilmesi, kravat boyunda ve enindeki orantısız ölçüler ve hatta kravatın kumaşında yapılan seçim hataları bile, o günkü takım elbise kombini için tamamen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki, takım elbise modelinde kravat seçimi nasıl olmalıdır?

Kravatın Genişliği Çok Önemli

Şu, asla unutulmamalıdır ki; kravat genişliği ile ceketin yaka dökümü genişliği mutlaka eşit olmalıdır. Bu da demek oluyor ki, kravatınızın genişlik ölçüsünü bu doğrultuda hesaplayabilirsiniz. Yani kravatınız, ceket modelinin yaka dökümüne göre geniş veya dar ise, kravat seçiminde yanlış bir tercih yaptınız demektir.

Mendil ve Kravat Renk Uyumu

Erkek takım elbise modelinde, dikkat çeken bir diğer aksesuar da mendildir. Ceketin sol ön cebinde, yani kravatın hemen yan tarafında bulunan mendil, kesinlikle kravat ile farklı  renkte tercih edilmesi gereken bir aksesuardır. Hatta öyle ki, kravat modeli ile mendilin desen ve kumaşları da birbirinden farklı olmalıdır. Özellikle de, takım elbise kombinlerinde ciddiyete özen gösteren beyler için asla gözden kaçmayan bu uyum, doğru dizayn edildiği taktirde oldukça şık ve gösterişli durmaktadır.

Gömlek Modelinin Renk Koyuluğu

Seçtiğiniz kravat modeli, takım elbise kombininizde tercih ettiğiniz ceket ve gömlek modelinden daha koyu bir renkte olmalıdır. Bu sayede, takım elbisenize doğru kenetlenen gözler, kombinizin merkez noktası olan kravatınızda yoğunlaşacaktır. Bu da sizin daha güçlü bir duruş ve imaj sergilemenizi sağlar. Siyah gömlek ve ceket modeli tercih ettiğiniz durumlarda ise, kömür karası rengindeki kravat modelini deneyebilirsiniz. Eğer ki ceket ve gömlek modeliniz de kömür karası rengindeyse, belirgin derecede daha koyu bir renk seçeneği olmadığı için, yine kravatınızı da kömür renginde alabilirsiniz.

Kravat Bağlama Metodu

Kravat bağlamak, birçok erkeğin yapmakta zorlandığı bir işlemdir. Birçok kişi, kravat bağlama işlemini her ne kadar önemsiz bir işlem olarak görse de, takım elbiseyi giyecek olan kişiye göre farklılık gösteren  kravat bağlama metodları vardır. Örneğin, kafanız büyük sayılabilecek bir ölçüde ise yarım düğümlü, kafanız normal veya küçük sayılabilecek bir ölçüde ise o zaman da tam düğümlü kravat bağlama metodunu uygulayabilirsiniz.


Yorum yap

Please note, comments must be approved before they are published

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.